riasy, kosenie, ravenna, dredge prince, Laborec, ciste jazero

Ravenna- kosenie vodného rastlinstva

ACQUE Sport Center je multišportové centrum v mestečku Porto Fuori, pár kilometrov od Talianskeho mesta Ravenna. Svojim zákazníkom ponúka rôzne športové aktivity cez golfové ihrisko po prírodné jazero určené na prevádzku vodných športov a rybolov. Na prírodnom jazierku sa na jar v roku 2019 konal dôležitý tréning Talianskych záchranných zložiek. Prevádzkovateľ si však pár týždňov pred začiatkom všimol v jazere veľké množstvo vodného rastlinstva. Riasy Algae alligata obrástli jazierko natoľko, že bránila vstupu člnov do vody a hrozilo zachytenie rastlín o lodné skrutky.

Našou úlohou bolo riasy odstrániť a vytvoriť hlboký vodný stĺpec pre potreby prevádzky člnov na jazere. Za náš tím pracoval malý sací bager DredgePrince LABOREC. Spolu s dvomi operátormi to zvládli za tri dni aj napriek nie veľmi priaznivému počasiu. Vodné riasy z plochy v rozsahu cca 1,5 hektára sme úspešne pokosili, vyzbierali a vyložili na breh. Kosiaci nástavec bagra Laborec dokáže kosiť do hĺbky 2,5 metra. Keďže riasy rastú iba v plytších vodách, kde je dostatok svetla, bol náš malý bager na túto prácu ideálnym riešením. Po pokosení meníme kosu za hrable. Tými dokážeme efektívne vyzbierať plávajúce zvyšky pokosených rastlín a riasy a vyložiť ich na breh. Takto umiestnené rastliny už prevádzkovateľ centra spracoval vo vlastnej réžii.

Spojenie výkonného dieselového motora s lodnou skrutkou odolnou voči namotaniu rastlín zaručuje bezproblémové a rýchle kosenie vodných rastlín a údržbu vodnej plochy. Náš prvý projekt v Taliansku dopadol podľa očakávaní a klient sa tešil z čistého jazera a nerušeného priebehu tréningu záchranných zložiek.

Ravenna- kosenie vodného rastlinstva

You May Also Like