Neusiedler, Podersdorf am See, ťažba sedimentu, cistenie jazera, ciste jazero

Podersdorf am See – čistenie jazera Neusiedler

Neziderské jazero je mierne slané, plytké a bezodtokové jazero na hraniciach Rakúska a Maďarska. Neusiedler See, ako jazero označujú rakúšania, je popri Balatone jediné stepné jazero v Európe. Jazero leží v rakúskej spolkovej krajine Burgenland a v západnom Maďarsku. Samotná rakúska časť je súčasne najväčším jazerom v Rakúsku. Vyznačuje sa veľmi malou hĺbkou a miernym, veterným podnebím. Jazero je takmer celé obklopené trstinovým pásom, ktorý vytvára jedinečný región pre miestnu faunu. Vďaka prevládajúcim severozápadným vetrom rastie na východnom brehu menej trstiny ako na západnom. Pri Donnerskirchene dosahuje pás šírku 8 km. Obec Podersdorf am See leží na jedinom mieste bez trstiny dlhom 2 km.

V spomínanom Podersdorf am See sa nachádza okrem mestského prístavu aj súkromný prístav jachtárskeho klubu. Keďže je jazero Neusiedler priveľmi plytké, aj malý nános sedimentu spôsobuje lodiam problémy pri manévrovaní. Presne táto situácia nastala v lete v roku 2018. Nános sedimentov, prinesený silným severozápadným vetrom spolu s nezvyčajne nízkou hladinou vody spôsobil navigačné problémy lodiam v yachtárskom klube, ako aj v mestskom prístave. Bolo teda rozhodnuté o potrebe urýchleného vyčistenia oboch prístavov. Zároveň sa rozhodlo o vytvorení bariéry z drevených kolov, ktorá bude zabraňovať prudkému prínosu sedimentu počas veterného počasia.

Keďže ťažba sedimentu z prístavu je náročná vzhľadom k obmedzenému manipulačnému priestoru, rozhodli sme o použití malého sacieho bagra DredgePrince LABOREC. Aby však boli práce ukončené v stanovenom časovom horizonte, pridali sme na ťažbu širokých uličiek väčší sací bager TrexDuke IPEL. Okrem samotnej ťažby sedimentu, ktorá bola komplikovaná najmä prítomnosťou množstva odpadu v sedimente, nám práce komplikovala výnimočne silná zima. V oboch prístavoch sme tiež vyťahovali staré koly a nabíjali nové. V záverečnej fáze projektu sme na projekt nasadili aj náš posledný bager DredgeKing PERM. Vďaka spoločnému výkonu našich strojov a operátorov sme projekt úspešne dokončili v stanovenom termíne.

Celkovo sa na realizácii projektu podieľali 3 sacie bagre a 8 operátorov. Za 6 mesiacov trvania projektu sme odťažili 22 000 m³ sedimentu, natĺkli 1 400 nových kolov, vytrhali desiatky starých kolov a z fréz odstránili približne 50 kilogramov namotaného odpadu.

Podersdorf am See – čistenie jazera Neusiedler

You May Also Like