Tešedíkovo, odbahnenie, čiste jazero, ťažba sedimentu

Čistenie jazera Tešedíkovo

Tešedíkovo je malá obec, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Šala. Uprostred obce Tešedíkovo sa nachádza jazierko, ktoré využívajú miestny rybári a takisto je využívané ako zóna oddychu a rekreácie. Miestne združenie rybárov spozorovalo nadmerné nahromadenie sedimentu na dne jazierka. Združenie sa pokúšalo jazierko vyčistiť svojpomocne, avšak tento pokus nebol úspešný.

Preto nás v zime minulého roku oslovilo miestne občianske združenie spolu s obcou so žiadosťou o vyčistenie jazera od nánosov sedimentu. Práce na čistení sme začali ešte v decembri s dvojčlenným tímom a našim najmenším sacím bagrom DredgePrince LABOREC a časť jazierka sme vyčistili od nánosov sedimentu. Pre nepriaznivé počasie a veľmi nízke teploty, ktoré sa držali aj počas dňa pod bodom mrazu, v dôsledku ktorých voda v jazere zamrzla, sme projekt museli odložiť až na jarné mesiace.

Na jar sme sa do prác pustili už s našim obojživelným sacím bagrom TrexDuke IPEL, s ktorým sme za 11 dní jazero od nánosov bahna vyčistili. Nežiaduce bahno sme čerpali do prehradenej časti jazera, ktorá vytvorila takzvanú lagúnu. V lagúne sme bahno uskladnili a ponechali ho voľne vyschnúť.

Jazero sme podľa želaní vyčistili a obec Tešedíkovo ako aj miestni rybári sa môžu opäť tešiť z čistého jazera a príjemného prostredia pre oddych.

Čistenie jazera Tešedíkovo

You May Also Like