lago, lagopulito

Lago di Cavazzo

Lago di Cavazzo, jazero ľadovcového pôvodu, je svojou rozlohou 174 ha najväčším prírodným jazerom talianskeho regiónu Friuli Venezia Giulia a rozprestiera sa na území troch obcí: Cavazzo Carnico, Bordano a Trasaghis.

Jazero je obľúbenou destináciou domácich aj zahraničných turistov a to najmä v letnom období. Kúpanie v jazere značne znepríjemňujú vodné rastliny, ktoré rastú v plytších vodách jazera, práve pred obľúbenými plážami, ktoré umožňujú postupný vstup do vody a poskytujú možnosti kúpania aj deťom.

Zástupcovia obce Trasaghis nás preto minulý rok oslovili s požiadavkou o konzultáciu k možnému riešeniu problematiky nadmerného rastu vodného rastlinstva. Po terénnej obhliadke sme klientovi odporučili redukciu vodného rastlinstva kosením, v oblasti západnej a východnej pláže pred hlavnou kúpacou sezónou.

V čase nášho príchodu vodné rastliny ešte nevykvitli na hladine a preto po odkosení hrozilo ich klesnutie na dno s následne znemožneným zberom. Vzhľadom k veľkému rozsahu prác sme sa s klientom dohodli prioritne na riešení oblastí postupne smerom od pláží a vytváraní koridorov pre plavcov a plavidlá. Účelom by malo byť minimalizovať kontakt človeka s riasou pri vstupe do vody a plávaní.

Zber rastlinstva bol uskutočnený pomocou plávajúceho sacieho bagra DredgePrince Laborec počas dní 15.06.2022 až 17.6.2022.  V tomto období nám klient zabezpečil znížený stav vodnej hladiny o 1 m.

Za dva a pol dňa náročnej práce sme k brehu vyviezli zhruba 30 ton biomasy, ktorú následne pracovníci obce ponakladali na nákladné auto a odviezli.

Veríme, že aj vďaka nášmu zákroku, bude tohtoročná kúpacia sezóna o niečo lepšia ako predchádzajúca a ďalší klient sa môže tešiť z toho, že má čisté jazero.

Vejsplachy, Vrchlabí, cistenie jazera, ciste jazero, kosenie vodnej plochy

Vrchlabí – jazierko Vejsplachy

 

Športovo rekreačná oblasť s prírodným kúpaliskom sa nachádza na okraji západnej časti mesta Vrchlabí. Ponúka kúpanie v prírodnom kúpalisku Vejsplachy o výmere cca 4 ha.

Klient nás na toto jazero zavolal s požiadavkou pokosenia ťahavých vodných rastlín. Prerastené ťahavé rastliny sa zamotávali plavcom do nôh a stali sa tak nebezpečnými. Keďže rastliny rastú iba v plytších vodách, kde je dostatok svetla, zvolili sme malý sací bager DredgePrince Laborec. Našim cieľom bolo odstrániť riasy z plavebných zón jazierka na ploche asi 2 hektárov. Po úspešnom pokosení vymenili naši operátori kosu za hrable a pozbierali pokosené zvyšky rastlín. Celý projekt sme dokázali s dvomi operátormi ukončiť do troch dní a návštevníci jazierka Vejsplachy si mohli užívať ničím nerušené plávanie.

Dolná Seč

V apríli 2021 nás na pomoc privolal majiteľ súkromného jazierka s rozlohou cca 360m2 v obci Dolná Seč v okrese Levice.

Majiteľ mal opakované problémy s prerastaním trsti obyčajnej v jazierku. Trsť obyčajná dorastá do výšky až 4 m a patrí medzi naše najväčšie trávy.  Je to kozmopolitná rastlina. Rastie v naplavených zónach v stojatej alebo mierne tečúcej vode. Kvitne od júla do októbra. Trsť je prirodzeným čističom vody a poskytuje úkryt vodným živočíchom. U nášho klienta sa však nekontrolovateľne premnožila, zarástla celé jazierko a obmedzila potenciál aj údržbu jazierka.

Nakoľko bolo jazierko plytké, na túto prácu sme využili náš najmenší sací bager DredgePrince Laborec, ktorý za pomoci špeciálnych nástavcov jazierko nielen pokosil, ale zbavil sa aj prerastených koreňov zo dna jazierka. Tým sme spomalili rast rastliny a zabránili jej okamžitej recidíve. Vytrhané korene sme spolu s pokosenou trávou umiestnili na breh jazierka, odkiaľ si ich majiteľ ďalej spracoval. Nakoniec sme za pomoci frézy odsali aj prebytočný sediment, ktorý znižoval kvalitu vody.  Naši operátori mali 5 dní plné ruky práce, ale výsledok stojí za to.

Spokojný zákazník a čisté jazierko, to je naša misia!

riasy, kosenie, ravenna, dredge prince, Laborec, ciste jazero

Ravenna- kosenie vodného rastlinstva

ACQUE Sport Center je multišportové centrum v mestečku Porto Fuori, pár kilometrov od Talianskeho mesta Ravenna. Svojim zákazníkom ponúka rôzne športové aktivity cez golfové ihrisko po prírodné jazero určené na prevádzku vodných športov a rybolov. Na prírodnom jazierku sa na jar v roku 2019 konal dôležitý tréning Talianskych záchranných zložiek. Prevádzkovateľ si však pár týždňov pred začiatkom všimol v jazere veľké množstvo vodného rastlinstva. Riasy Algae alligata obrástli jazierko natoľko, že bránila vstupu člnov do vody a hrozilo zachytenie rastlín o lodné skrutky.

Našou úlohou bolo riasy odstrániť a vytvoriť hlboký vodný stĺpec pre potreby prevádzky člnov na jazere. Za náš tím pracoval malý sací bager DredgePrince LABOREC. Spolu s dvomi operátormi to zvládli za tri dni aj napriek nie veľmi priaznivému počasiu. Vodné riasy z plochy v rozsahu cca 1,5 hektára sme úspešne pokosili, vyzbierali a vyložili na breh. Kosiaci nástavec bagra Laborec dokáže kosiť do hĺbky 2,5 metra. Keďže riasy rastú iba v plytších vodách, kde je dostatok svetla, bol náš malý bager na túto prácu ideálnym riešením. Po pokosení meníme kosu za hrable. Tými dokážeme efektívne vyzbierať plávajúce zvyšky pokosených rastlín a riasy a vyložiť ich na breh. Takto umiestnené rastliny už prevádzkovateľ centra spracoval vo vlastnej réžii.

Spojenie výkonného dieselového motora s lodnou skrutkou odolnou voči namotaniu rastlín zaručuje bezproblémové a rýchle kosenie vodných rastlín a údržbu vodnej plochy. Náš prvý projekt v Taliansku dopadol podľa očakávaní a klient sa tešil z čistého jazera a nerušeného priebehu tréningu záchranných zložiek.

jazierka, jazierko ,ciste jazero, vlci mor, kosenie jazera, specialna udrzba vodnych ploch, progroupe

Malé Leváre

Developer vybudoval v katastri obce Malé Leváre areál s umelým jazierkom o ploche 0,8 hektára. Po obvode jazierka postavil 17 luxusných chát s priamym vstupom do vody. Do jazierka nasadil okrasné druhy rýb a vodné rastliny, ktoré svojou filtračnou schopnosťou udržujú vodu čistú. Výsledkom je nádherný súkromný rekreačný areál s privátnym jazierkom vhodným na kúpanie.

Vlčí mor, ako sa nasadené filtračné rastliny nazývajú, však narástol do rozmerov, ktoré znižujú komfort plávania. V niektorých častiach jazierka siahali rastliny až po hladinu a v takom prostredí nie je plávanie príjemné.

Developer priebežne kosí rastliny vo vlastnej réžii, no iba do hĺbky 1,5 m. Našou úlohou bolo pokosiť riasy v celej ploche jazera do hĺbky 2,5 metra. Jazero tak bude pripravené na letnú kúpaciu sezónu.

Stroj DredgePrince LABOREC s dvomi operátormi zvládli úlohu za necelý pracovný deň. Kosiaci nástavec má nastaviteľnú maximálnu hĺbku kosenia do 2,5 metra, takže zadaná úloha bola pre nás hračkou. Vysoký výkon hydraulického systému a robustnosť kosiacej hlavy nám umožnila ukončiť prácu v rekordnom čase necelých 6 hodín kosenia.